Smaris Dijital Üretim İzleme
Smaris Dijital Üretim İzleme çözümüyle üretim süreçlerinizi anlık olarak takip edin.

Bugün ne kadar üretim yaptık? Ne kadar elektrik, su ya da doğalgaz kullandık? Üretimin maliyeti ne oldu? Geri dönüşümden ne kadar yararlandık? Fire oranlarının düşürülmesini sağlayabildik mi? Makinelerimiz talimatlara uygun, doğru proses parametreleriyle kullanıldı mı? Bunlar gibi pek çok sorunun yanıtını anlık olarak bilmek ve gerçek zamanlı olarak üretimden veri toplayarak planlama yapmak için ihtiyacınız olan tek şey Smaris Dijital Üretim İzleme çözümü…

Endüstri 4.0 ile birlikte hayatımıza akıllı üretim ve dijital fabrikalar girdi. Günümüzde artık gerçek ve anlık verilerle, üretim dijital olarak yönetilebiliyor. Eskiden geçerli olan pek çok kavram da hızla değişiyor. Örneğin üretimde süreç tanımı yeniden yapılıyor. Operatörlerin hangi yeni yetkinliklerle donatılması gerektiği konusunda yeni yaklaşımlar geliştiriliyor.

Smaris Dijital Üretim İzleme, bugünün dijital ortamında üretim yapan şirketlere akıllı çözümler getiriyor. Tüm üretim süreçlerini akıllı uygulamalarla entegre ederek, verimliliği artıran analitik bir platform sunuyor. ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), veritabanı ve buluttan bağımsız olarak çalışıyor, üretimden topladığı verileri ortak ve tek bir dile çevirerek istenilen platforma aktarıyor. Böylece üretim süreçlerine daha fazla şeffaflık kazandıran çift yönlü bir veri merkezi gibi görev yapıyor.

Smaris tek bir çözümle, akıllı üretim yapmak isteyen şirketlerin, hem yazılım hem de donanım ihtiyaçlarını karşılıyor. Türk mühendislerin tasarladığı ve geliştirdiği yerli ürünümüz Smaris IoT Gateway, makineler arasında haberleşmeyi sağlıyor. Operatörlerden makinelere, malzemelerden üretim hattına, tüm üretim sürecinden veri topluyor ve işliyor. Smaris IoT Gateway aracılığıyla elde edilen büyük veri, IIoT’nin (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) yetkinliklerinden yararlanılarak doğru ve verimli üretim için altyapı oluşturuyor.

Üretim çatısı altındaki tüm unsurları birbirine bağlayarak, sadece neyi üretirken, neyi tükettiğinizi değil, hangi koşullarda hangi parametrelerle ürettiğinizi de takip etmenizi sağlayan Smaris Dijital Üretim İzleme, akıllı fabrikalar hedefinde entegre bir iş modeline dönüşüyor.

Smaris Dijital Üretim İzleme çözümüyle neleri izleyebilirsiniz?

Smaris Dijital Üretim İzleme ile makine, hat, operatör ve sipariş bazlı verilere anlık olarak ulaşabilir, elde ettiğiniz büyük veriyi izleyebilir, kontrol edebilir, yönetebilir ve tahmine dayalı analizler yapabilirsiniz.

dijital üretim izleme

Smaris Dijital Üretim İzleme çözümüyle neler kazanabilirsiniz?

 • Makine parçalarının ömrünü takip edebilir, uyarı mekanizmaları oluşturarak yeni siparişlerinizi ihtiyaç duyduğunuz zaman verebilirsiniz.
 • Anlık entegrasyonlarla, üretimde süreç yönetimi yapabilirsiniz.
 • Bakım bildirimleri oluşturarak, alarm sistemlerini yönetebilirsiniz.
 • Anlık veriler ve büyük veri yönetimiyle, toplam ekipman etkinliğini (OEE) ve enerji tüketimini optimize edebilirsiniz. Böylece yeni makine yatırımı kararınızı somut verilere dayandırabilirsiniz.
 • Hem çalışan verimliliğini yükseltebilir, hem de üretimde verimlilik artışı elde edebilirsiniz.
 • Yarattığınız kurallar bütünü ve tek tip çalışma düzeniyle, üretiminizi daha sistemli ve efektif hale getirebilirsiniz.
 • Dışarıya bilgi aktarmayan ve müdahale edildiğinde garanti kapsamı dışında kalan bazı makinaları, ek bir uygulama ya da müdahaleye ihtiyaç olmadan akıllı hale getirebilir, uzaktan izleyebilirsiniz.
 • IIoT (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) ve M2M (Makine Öğrenmesi) teknolojileriyle, iş birimleri arasındaki uyumu artırabilirsiniz.

 

Neden Smaris Dijital Üretim İzleme?

 • İkisi bir arada: Hem yazılım (Smaris Dijital Üretim İzleme) hem de donanım (Smaris IoT Gateway) ihtiyacınızın çözümü bir arada
 • Platform bağımsız: Tüm veriyi tek bir dile çevirip ister veritabanı üstünde, ister bulut ortamında üretim yönetim sistemine aktarma olanağı
 • Bütüncül yaklaşım: Üretim süreçlerinizin diğer iş yazılımlarıyla haberleşmesini sağlayan çözüm
 • Uyum: Planlamadan uygulamaya, bakımdan kaliteye üretim takibi ve üretim tesislerinin tüm iş süreçlerinde uyum
 • Şeffaf: Veri toplama, görselleştirme ve paylaşım
 • Performans: Hazır içerikler sayesinde, üretimde kısa zamanda hayata geçirilen yeni nesil performans yönetimi