“Dijitalleşme Yolculuğu ve Endüstri 4.0”

İnsanların ve nesnelerin gerçek dijital yolculuğu başladı

Endüstri 4.0 kavram itibariyle aslında büyük bir devrimi ifade ediyor bildiğiniz gibi. Yalnız bu kez öznesi sadece endüstriyel SANAYİ değil, bu kez her insan, her nesne. Endüstri 4.0’ın ne olduğu ile ilgili internette, yazılı, görsel medyada binlerce yazı, haber, yorum okuyabilirsiniz. Bu işin kuru bilgi kısmı. Ama nelere yol açacağı, nasıl bir yolculuk olduğuna dair çok az kaynak bulabilirsiniz. Buhar makinesinden, Henry Ford’a, oradan elektronik devrimine kadar olan süreç çok önemli, kıymetli ama artık bunlar edindiğimiz, medeniyet açısından içselleştirmiş olduğumuz kısım. Önümüzde bunları katlayacak yeni bir çağ var. “Dijitalleşme Çağı”. Ben Endüstri 4.0 konusuna daha geniş bir açıdan, yani dijitalleşme açısından yaklaşıyorum.

Özellikle bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, daha önce yapılamayanları YAPILABİLİR hale getirmesi (yarı iletkenler / transistörler gibi), sanayinin bu gelişmeleri yıllar içinde UCUZ endüstriyel nesnelere dönüştürmesi (telefon, çip, sensörler), yeni çağın girdisi. Bu çağ herşeyin, herkesin bağlantılı olacağı bir çağ. Sık duyduğumuz bir kavram olan IoT (Nesnelerin İnterneti) de bu çağın İLETİŞİM perspektifini ifade eden bir kavram. İşlevsel olarak baktığınızda hepsi dijitalleşmeyi anlatıyor. Son tüketicinin kullandığı akıllı telefonlar, endüstride kullanılan üretim araçlarının hem insan etkileşimleri (HMI) hem makineler arası etkileşimleri (M2M), diğer yandan otonom araçlar, robotların her alanda kullanımı, 3D yazıcılar, artırılmış gerçeklik uygulamaları bunun aslında değişik alt kolları.

Bunun özellikle endüstrideki karşılığına bakacak olursak, insan faktörünü azalttığı, insanlara olan ihtiyacı azalttığı gibi eksik bir algı vardır. Ben tam tersi yaklaşıyorum. Bundan 50 yıl önce var olan ama bugün kimsenin yapmadığı iş kolları var, ilerde bugünkü meslek dallarının önemli bir kısmının da olmayacağını tahmin etmek zor değil. Ama önemli olan kısım genellikle gözden kaçırılıyor. Yeni sanayi devrimi, insanı da bu dönüşüme dahil ediyor. Bu kaçınılmaz. Değiştiriyor, dönüştürüyor, içine dahil ediyor. Böyle okumak gerekiyor.

Almanya’dan BMW’nin en büyük otomotiv üretim tesisinde, 1700 robotla üretim yapılan tesiste, KOCAMAN harflerle “Technology Supports People / Teknoloji İnsanı Destekler” yazar.

Bugün bu konulara kafa yormanın tam zamanı. Tüm dünya bu konuda yeni yeni adım atıyor. Yarış herkes için benzer noktalardan başlıyor. Bu kez ıskalamayacağız.

Mehmet Demirbaş

Aralık.2017

İstanbul